Karbon Film Isıtıcı Nedir? Ne Kadar Elektrik Harcar?

Karbon film ısıtıcı, her türlü zemine kolaylıkla uygulaması yapılabilmesi ve malzeme kalınlığının 0,5mm den düşük olması sebebiyle en çok tercih edilen zemin ısıtma sistemleri arasında yer almaktadır.

Karbon Film Isıtıcı Nedir? Nasıl Çalışır?

Karbon Film Isıtıcı; her iki uçtaki bakır şeritler arsında yer alan karbon tanecikleri sayesinde elektrik enerjisini ısı enerjisine çeviren ve ısıyı en verimli şekilde kullanılmasını sağlayan bir ısıtma malzemesidir.

Karbon filmlerde herhangi bir tel ya da rezistans kullanılmamakta olup, ısıtma işlemini içerisinde yer alan karbon tanecikleri sayesinde elektrik enerjisini Kızılötesi ısıya çevirerek ısınma işlemi gerçekleşmektedir.

Karbon Isıtıcı Özellikleri

Karbon filmler uygulama ve kullanım kolaylığı açısından tercih edilen bir ısıtma sistemidir. 0.5 mm daha az kalınlığa sahip olması nedeniyle, uygulanan zemin yüzeyinde herhangi bir kot farkı oluşturmaz.

Farklı ölçülerde (50 cm, 80 cm, 100 cm) üretimi yapılmaktadır. İstenilen uzunlukta kesme işlemi yapılarak zeminlere uygulanabilmektedir.

Karbon ısıtıcılar 220 V ev elektriği ile çalışabilmektedir. Düşük enerji tüketimi sayesinde enerji tasarrufu sağlar.

Karbon film ısıtıcı diğer özellikleri :

 1. Homojen ısı dağılımı sayesine bütün yüzey eşit ısınır.
 2. 0.5 mm daha az kalınlığa sahip olması nedeniyle, uygulanan zemin yüzeyinde herhangi bir kot farkı oluşturmaz.
 3. Termostat kontrolü sayesinde gereksiz elektrik harcamasının önüne geçilebilir.
 4. Düşük enerji tüketimi, yüksek verimlilik sağlar.
 5. Su, manyetik alan ve mıknatıslardan etkilenmez.
 6. Kalorifer ve radyatörler gibi yer kaplamaz, daha geniş kullanım alanları sağlar.
 7. Düşük yatırım maliyeti ile diğer ısıtma sistemlerine göre ekonomiktir.
 8. Yüksek ısı iletkenliğine sahiptir, 2 dakika içerisinde tüm yüzey ısınmaya başlar.
 9. Halı altı, parke altı, tavan ve duvarda uygulaması kolaylıkla yapılabilir.
 10. Elektrikli ısınma sistemlerinden en  verimli yerden ısıtma sistemidir.

Karbon Film Isıtıcı Zararlı mıdır?

Isıtma işlemi Kızılötesi ısı sayesinde gerçekleşmektedir. Kızılötesi ısı ise, elektromanyetik spektrumun görünür ışık aralığının kırmızı ucunun hemen ötesinde yer alan bir elektromanyetik radyasyon biçimidir. Bazen radyasyon kelimesi yanlışlıkla zararlı bir etkiyle ilişkilendirilir, ancak aslında radyasyon yalnızca bir enerji emisyonu sürecidir. Görünür ışık radyasyonu gibi, kızılötesi radyasyon da % 100 güvenlidir ve her hangi bir riski bulunmamaktadır.

Ayrıca insan vücudu da dahil olmak üzere, günlük hayatımızda kullandığımız bir çok elektronik aletler (cep telefonu, buzdolabı, fırın, bilgisayar vb.)  kızılötesi radyasyon yayar.

Karbon Film Isıtıcı Faydaları

 • Karbon Film Ekonomiktir : Diğer elektrikli ısınma yöntemlerine göre daha düşük enerji tüketimine sahiptir. Parçalı ısıtma yapılarak, gerekli alan ısıtılır, enerji tasarrufu sağlanır.
 • Verimlidir : Kullanılan elektrik enerjisini kısa süre içerisinde ısı enerjisine çevirerek, enerji verimliliği sağlar. Isı zeminden yükselerek, alan içerisinde homojen dağılım gösterir. Bu sayede ısıtılan alanın her tarafında eşit ısınma sağlanır.
 • Sağlıklıdır : Karbon film ısıtıcılar, sağlık açısından herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Suya dayanıklıdır, manyetik alanlardan etkilenmez. Özellikle küçük çocuk ve yaşlı odalarında gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Karbon tanecikler sayesinde oluşan ısı, gün ışığı kadar sağlıklı ve temizdir.
 • En Temiz Isınma Sistemi : Isıtma esnasında ortamda herhangi bir hava akımı meydan gelmez. Bu sayede ortamdaki tozlar yer değiştirmez.
 • Güvenlidir : Koku, alev ve yüksek sıcaklık gibi tehlikeler oluşturmaz. Kontrol paneli sayesinde ısı derecesi ayarlanarak istenilen ısıda tutulmaktadır. 45 – 50 derece ile ısınma yapılabilir.

Karbon Isıtıcı Ne Kadar Elektrik Harcar?

Karbon film ısıtıcının harcadığı elektrik miktarı, birçok etkene bağlı kalmaktadır. Bu etkenler arasında, kullanılan malzemeler, uygulama yapılan binanın yalıtım durumu ve bulunulan bölgenin mevsimsel ortalama sıcaklığı yer almaktadır.

Tüm bu etkenler, kullanılan elektrik miktarını ve ısının verimli kullanılmasını etkilemektedir.

Öncelikle 2021 yılı için 1 kWh elektrik tüketimi için ödenmesi gereken miktarı tabloya göre vergiler dahil 0,797535 TL dir.

Tüketim Miktarı 1 kWh 200 kWh
Elektrik Ücreti (a) 0,396717 TL 79,34 TL
Dağıtım Bedeli (b) 0,247423 TL 49,48 TL
Enerji Fonu (a,%1) (c) 0,003967 TL 0,79 TL
TRT Payı (a,%2) (d) 0,007934 TL 1,59 TL
BTV * (a,%5) (e) 0,019836 TL 3,97 TL
KDV Matrahı (f) 0,675877 TL 135,18 TL
KDV (f,%18) (g) 0,121658 TL 24,33 TL
Elektrik Fiyatı (f+g) 0,797535 TL 159,51 TL

Karbon film ısıtıcılar, m2’deki kullandıkları güç miktarı 100 – 220 Watt arasında değişmektedir. 1 m2 için 1 saat sürekli kullanım esnasında 220 watt elektrik tüketimi gerçekleştirir. Fakat bu durum termostat kontrolü sayesinde kontrol edilebilmektedir.

Isı belirli bir sıcaklığa geldiği zaman termostat sayesinde elektrik bağlantısı otomatik olarak kapanır. Fazla elektrik tüketimin önüne  geçilmiş olur.

Örnek olarak 1. sınıf yalıtım yapılmış bir konut dairesinde karbon film ne kadar elektrik harcar hesaplamasına bakalım :

Uygulama Alanı : 20 m2 oda
Malzeme Miktarı : 10 m2

10 m2 kullanılan bir alanda 1800 watt tüketim geçekleşir. Fakat termostat kontrolü sayesinde bu oran daha düşük olacaktır. Isı kontrolü sayesinde 1 saat içerisinde 15 dakika çalıştığını varsayarsak:

1 saat içerisindeki elektrik tüketimi : 450 watt olacaktır. Yani 1 saatte 0.45 Kw elektrik tüketimi gerçekleşir. Gün içerisinde 10 saat çalıştığını düşünürsek :

Günlük elektrik tüketimi : 10 x 0.45 = 4.5 Kw
Aylık elektrik tüketim : 4.5 x 30 = 135 Kw

Elektrik fiyatı tablosuna geri dönüp, elektrik ücreti ile çarparak aylık tüketim miktarını bulmuş oluruz.

Aylık Miktar : 135 Kw x 0,797535 TL = 107,66 TL (güncel elektrik fiyatlarını kontrol ediniz.)

gibi bir miktar faturamıza yansıyacaktır. Fakat bu miktar değişkenlik gösterebilir. Bina yalıtımı, kullanılan malzeme, ortam ısısı, kullanma zamanına bağlı olarak fiyatlarda değişmeler olacaktır.

 

 

You May Also Like